Ile godzin snu potrzebujemy?
Czy wiecie, że zapotrzebowanie na sen znacznie różni się pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt? Przykładowo, żyrafa na wolności sypia tylko około 2 godzin na dobę, koń tylko o jakieś 0,5 godziny więcej, słoń około 3 godzin, owca około 4, szympans około 10, a szczury i koty śpią nawet do 18 godzin. Rekordzistą jest brunatny nietoperz, który sypia ok. 20 godzin na dobę.
Dłużej sypiają zwierzęta, które polują (i są w stanie zjeść za jednym razem większy posiłek) niż roślinożercy. Więksi śpią krócej. Postulowano, że może mieć to związek z różnicami w metabolizmie tych zwierząt. Mniejsze zwierzęta mają szybsze tempo metabolizmu, wyższą temperaturę ciała i mózgu.
Czy podobnie jest u ludzi? Czy więksi śpią mniej? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, bo na poziomie różnić w obrębie tego samego gatunku, sprawa się bardziej komplikuje. Gdy jesteśmy mali, to potrzebujemy znacznie więcej snu, niż w dorosłości. Gdy jesteśmy otyli, to mamy większą szansę na schorzenia, które negatywnie wpływają na sen (np. na zaburzenia oddychania w tkacie snu), co przyczynia się do nasilenia senności i częstszego spania. Z kolei, gdy sypiamy za krótko, to zaburza to regulację hormonów związanych z apetytem i sprzyja otyłości.
Najlepszą receptą wydaje się więc regularny, odpowiednio długi sen oraz wykluczenie zaburzeń, które obniżają jakość snu.