Lęki nocne a koszmary senne
Czy wiecie, że lęki nocne oraz koszmary senne to dwa różne zaburzenia snu? Oba należą do tak zwanych parasomnii, czyli zaburzeń związanych z niechcianymi zjawiskami w trakcie snu, ale występują one w innych stadiach snu. Lęki noce są zaburzeniem charakterystycznym dla stadium snu głębokiego (inaczej wolnofalowego), który należy do snu NREM. Występują one w pierwszej połowie nocy (bo wtedy dominuje sen głęboki) i wiążą się z nieprawidłowościami w wybudzaniu z tego snu.
Osoba doświadczająca lęku nocnego będzie w silnym niepokoju, będzie miała przyśpieszony oddech, może krzyczeć, płakać, ale nie będzie z nią kontaktu, nie będzie reagowała na bodźce i nie będzie pamiętała tego epizodu. Ponieważ u dzieci jest znacznie więcej snu głębokiego, lęki nocne występują u nich częściej, zwłaszcza jeśli sypiają za krótko, jeśli rodzice nie dbają o ich higienę snu.
Koszmary senne są zaś zjawiskiem występującym w śnie REM, czyli w stadium, w którym mamy marzenia senne. Sen ten dominuje w drugiej połowie nocy i jest z niego znacznie łatwiej się obudzić. Osoba doświadczająca koszmaru sennego będzie więc go pamiętała, będzie w stanie odtworzyć treść tego, co jej się śniło. Nawracające koszmary senne są związane z zaburzeniami regulacji emocjonalnej, stąd najczęściej występują w zaburzeniach psychicznych (np. są typowe dla PTSD, czyli pourazowego zaburzenia stresowego).