Dobry sposób na jesienny smuteczek 🙂
Pogoda za oknem może mieć wpływ na Twój nastrój. Kiedy świeci słońce, często czujesz się pełen energii, a w momencie kiedy pada deszcz, czasami jesteś bardziej ospały i przygnębiony. Generalnie to, że świeci słońce czy pada deszcz nie ma wpływu na naszą umiejętność realizowania codziennych zadań. Natomiast są osoby, dla których brak słońca stanowi pewnego rodzaju dyskomfort. Wówczas może nasilić się skłonność do depresji, która jest charakterystyczna w swoim występowaniu tylko dla określonych pór roku.
Co to jest SAD ?
SAD (Seasonal Affective Disorder) czyli sezonowa choroba afektywna potocznie zwana „depresją zimową” może wpływać na Twoje samopoczucie – natomiast w większości przypadków nie wpływa na realizację codziennych zadań. Ważne jest tutaj monitorowanie swojego stanu. W chwili kiedy stwierdzisz, że objawy trwają dłużej niż dwie kolejne zimy, wówczas warto skontaktować się ze specjalistą w tym zakresie: terapeutą, psychologiem lub psychoterapeutą.
Co wpływa na SAD ?
Do tej pory nie została precyzyjnie określona przyczyna powstawania SAD. Jednym z powodów, który może mieć wpływ na występowanie SAD, to zmiana związana z ilością światła w okresach jesienno – zimowych. Nasz cykl życia przez wiele milionów lat był uzależniony od naturalnego cyklu dnia i nocy. Zegar biologiczny człowieka potrafi wychwycić różnice związane z długością dnia. Za dnia – kilka tysięcy lat temu – gdy świeciło słońce, wykonywaliśmy wszelkie aktywności, natomiast noc była w sposób naturalny przeznaczona na sen. Dopiero wynalazek zwany „elektryczność” zmienił tą postać rzeczy i pozwolił nam na działanie poza zasięgiem naturalnego światła dziennego. Obecnie nasz zegar biologiczny, który odziedziczyliśmy po przodkach, działa zgodnie ze swoim „programem”. My natomiast dostajemy informację, iż dobrze byłoby zwolnić tempo działań w momencie, kiedy dzień ulega skróceniu.
W przypadku SAD brak światła oraz zaburzenia w wydzielaniu pewnych neuroprzekaźników i hormonów w mózgu może mieć wpływ na zakłócenia w prawidłowym działaniu podwzgórza. Badania naukowe wskazują, iż światło pobudza do działania tą część naszego mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę nastroju, apetytu i snu.
Naukowcy uważają, że:
- U osób z SAD może występować bardzo niski poziom substancji chemicznych t.j. serotoniny, która jest pomocna w regulowaniu nastroju, snu oraz apetytu
- Zegar biologiczny jest również spowalniany przez hormon zwany melatoniną, który również ma wpływ na nastrój i sen. W przypadku SAD może nastąpić reakcja na niski poziom światła poprzez wydzielanie większej ilości melatoniny.
Po czym poznasz SAD ?
Jeśli przez dwie kolejne zimy będą występować poniższe objawy, to warto rozważyć kontakt z terapeutą, psychologiem bądź też psychoterapeutą. Natomiast miej również świadomość tego, że poniższe objawy mogą być także wynikiem innych stanów chorobowych. Zawsze pamiętaj, że badania kontrolne dają Ci gwarancję monitorowania Twojego stanu zdrowia.
Oznaką sezonowej choroby afektywnej (SAD) może być:
- podwyższony apetyt na różnego rodzaju słodkości
- wzrost masy ciała
- wzmożona senność
- trudności z koncentracją
- zwiększona drażliwość
- unikanie wszelkich spotkań towarzyskich
- uczucie lęku i rozpaczy
Oznaki SAD na ogół znikają, gdy nadchodzi wiosna 🙂
Co możesz zrobić teraz, aby nie być SAD 🙂
- spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu w ciągu dnia
- zadbaj o to, aby w Twojej pracy i w domu było więcej jasnego światła – dzięki czemu Twój nastrój będzie lepszy, a Twoja efektywność wzrośnie
- wprowadź w swój harmonogram dnia regularną aktywność fizyczną. Zaplanuj tak swój kalendarz, aby min. 2 – 3 razy w tygodniu znaleźć czas na 30 minut spaceru. Jeśli aura nie dopisuje, skorzystaj z dostępnych opcji tj. siłownia, fitness, zajęcia tańca, basen… itd.
- weź urlop i spędź go w ciepłym i słonecznym miejscu
- znajdź czas na swoje hobby
- odżywiaj się zdrowo. Jedz zdrowe pełnowartościowe posiłki bogate w warzywa i owoce. Pij dużo wody
- Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną. Idźcie razem do kina, teatru na koncert czy też wspólne zakupy.