Parasomnie c.d.
Parasomnie snu REM to najczęściej epizody łagodne, ale możliwe są również wybuchy agresji, przypadki samookaleczenia lub zranienia innej osoby podczas snu. W trakcie epizodu chory jest nie świadomy swoich czynów.
Koszmary nocne
Około 10-50% dzieci w wieku 3-5 lat cierpi na koszmary senne, czyli przerażające sny. Około połowa dorosłych miewa czasem koszmary senne. Po śnie o złożonej barwnej treści następuje pełny powrót do świadomości i rzeczywistości. Przebudzeniu towarzyszą symptomy lęku wywołane snem, ale są mniej nasilone niż w przypadku lęków nocnych. Chory dobrze pamięta treść takich koszmarów. Te nieprzyjemne sny mogą być wynikiem konfliktów, urazów psychicznych oraz ciężkich przeżyć.
Nawracające izolowane porażenia przysenne
Objawy schorzenia polegają na niezdolności do wykonywania ruchów dowolnych podczas zasypiania lub budzenia się. Chory nie jest w stanie poruszyć żadną częścią swojego ciała, a zachowane są ruchy wynikające z pracy mięśni gałki ocznej i oddechowe oraz zachowana jest świadomość. Chorzy opisują zdarzenie jako przerażające.
Zaburzenia zachowania podczas snu REM
Objawy schorzenia są wynikiem braku zwiotczenia mięśni podczas fazy snu REM. Marzeniom sennym, których treścią często jest atak ze strony innych osób lub zwierząt, towarzyszy aktywność ruchowa- dlatego chory ucieka, broni się, a nawet zadaje obrażenia osobie leżącej z nim w łóżku. Epizody pojawiają się 90 minut po zaśnięciu oraz w drugiej połowie nocy, kiedy to zwiększa się częstość i ilość snu REM. U podłoża tych zaburzeń leży uszkodzenie ośrodków odpowiedzialnych za atonię podczas snu REM. Często objawy te występują w przebiegu pourazowych zaburzeń stresowych. Zaburzenia zachowania podczas snu są charakterystyczne dla mężczyzn w wieku 60–70-lat. Zdarzają się również u młodych ludzi i mogą występować kilka razy w ciągu nocy. Rozpoznanie opiera się na badaniu polisomnograficznym oraz EEG w stanie czuwania.
Do parasomnii zalicza się także: moczenie nocne, mówienie przez sen, laktacje, czyli drgawki podczas zasypiania oraz seksomnię (uprawianie seksu przez sen).