Hipnoza a bezsenność
Według najnowszych doniesień naukowych hipnoza to stan silnej koncentracji, a nie stan nieświadomości. W trakcie seansu hipnozy kora mózgowa stopniowo zmniejsza swoja aktywność. Dominację przejmuje prawa półkula mózgu, która odpowiada za stany podświadomości.
Istotą hipnozy jest intensywna koncentracja na wybranym problemie i wyłączeniu się z wszystkiego innego.
Hipnoza wykorzystywana jest w zwalczaniu wielu schorzeń i uzależnień.
Stan hipnozy zmienia pracę obszarów w mózgu odpowiedzialnych za ból, dlatego może zastąpić znieczulenie. Wprowadzenie człowieka w stan silnej koncentracji i przekazanie mu komendy „nie boli” powoduje osłabienie pracy ośrodków ważnych w odbieraniu bólu. Sugestia w hipnozie powoduje, że ból jest mniej odczuwalny. Zjawisko to wykorzystywane jest przez stomatologów, jak również położników podczas porodu.
Hipnoza pozwala dotrzeć do tzw. pamięci trwałej znajdującej się w podświadomości. Pamięć ta zawiera zdarzenia, o których nie pamiętamy na co dzień: bolesne przeżycia, wspomnienia z dzieciństwa. Przywołanie tych wspomnień może pomóc w wykryciu przyczyny problemu, który nas dotyka.
Hipnoza jest skutecznie stosowana w leczeniu bezsenności, która w dzisiejszych czasach jest zjawiskiem bardzo powszechnym.
Prawidłowy sen jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Hipnoza jest skuteczną i nieinwazyjną metoda leczenia problemów ze snem.
Nazwa Hypnos pochodzi od greckiego boga snu. Na początku hipnozę uważano za sen. Ale różnią się one istotnie. We śnie tracimy świadomość, podczas gdy w hipnozie jesteśmy bardzo czujni, świadomi i skupieni.
Prawdopodobnie każdy znajdował się w stanie hipnozy wielokrotnie, ale był tego zupełnie nieświadomy. Przykładem jest stan, w którym wracamy samochodem do domu i po powrocie nie pamiętamy drogi, którą przejechaliśmy.
Podczas hipnozy reagujemy na sugestie, które mogą wpłynąć na nasze życie, ale muszą być one zgodne z naszymi poglądami.
Prawie każdy może być zahipnotyzowany, pod warunkiem, że tego chce. Każdy seans hipnozy wymaga współpracy i można go przerwać, jeśli pacjent nie zgadza się z sugestią terapeuty.
Walcząc z bezsennością warto nauczyć się technik autohipnozy, powtarzając np. „mam oczy ciężkie i zmęczone, nie mogę powstrzymać się od zaśnięcia” lub „ moje myśli są ulotne, staję się obojętny, zasypiam” itp.