Koszmary senne
Każdy z nas choć raz w życiu miał koszmar senny, czyli sen o przykrej treści, powodujący silne emocje i wybudzenie. Na szczęście, u większości osób takie zjawisko w trakcie snu występuje sporadycznie i nie wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. U około 2-5% populacji koszmary senne stanowią przewlekły problem. Zaburza to ich sen nocny i powoduje gorsze samopoczucie za dnia. U takich osób może rozwinąć się bezsenność, spowodowana lękiem przed kładzeniem się spać, przed ponownym doświadczeniem przykrych emocji, obrazów w trakcie snu.
Niestety tylko niewielki procent osób często doświadczających koszmarów szuka profesjonalnej pomocy. Warto wiedzieć, że powtarzające się koszmary senne są najczęściej przejawem problemów natury emocjonalnej, psychicznej, pewnej niemożności przetworzenia emocji. Na nie szczególnie narażone są osoby z PTSD, czyli z zaburzeniem stresowym pourazowym – zaburzeniem, które rozwija się u części osób, które doświadczyły traumy. Z badań wynika, że około 50-88% osób z PTSD ma nawracające koszmary senne.
Problem ten również często występuje u osób z depresją, schizofrenią, zaburzeniami lękowymi, a także u osób nadużywających substancji psychoaktywnych. Dlatego w przypadku częstych, występujących przewlekle koszmarów sennych zalecana będzie wizyta u psychiatry lub psychologa klinicznego. Jeśli zdiagnozuje on, że koszmary senne są objawem innego zaburzenia psychicznego, wówczas ważne będzie podjęcie leczenia tego zaburzenia. U części osób koszmary senne mogą być pewną wyuczoną reakcją. U nich zalecana jest psychoterapia skoncentrowana bezpośrednio na pracy z koszmarami sennymi.