porada eksperta

Jestem 32 latkiem i od kilku miesięcy…

Dzień dobry

Jestem 32 latkiem i od kilku miesięcy mam duże problemy ze snem.
Sytuacja powtarza się co wieczór. Chodzę spać późno, bo około godziny pierwszej w nocy. Tak robię, od kiedy zacząłem pracę, ale od kilku miesięcy nie zasypiam nawet przez kolejne dwie godziny. Więc chcąc zmęczyć wzrok, otwieram ponownie komputer i pracuję do momentu, aż poczuję się senny. Próbuję zasnąć, ale najczęściej nie mogę. Zasypiam o 3 lub 4, a do pracy mam na 9. Chodzę ledwo żywy i boję się, że mogę tego nie wytrzymać.
Co robić?

Z góry dziękuję za pomoc.

Witam.

Sytuacja, którą Pan opisuje, jest poważna. Radzę już w najbliższym czasie umówić się do lekarza.

Pierwsze wnioski, które się nasuwają, to zaburzenia snu związane z nadmiarem pracy? Nadużywaniem komputera? Trudno postawić diagnozę po paru zdaniach, ale powyższe wydają się wysoce prawdopodobne. Kiedy był Pan ostatnio na urlopie?

Ważne: proszę nie pracować na komputerze na kilka godzin przed snem, wiem, że to trudne, ale może w tym tkwić główna przyczyna. Dobra książka ułatwia zasypianie, komputer, telewizor zbytnio rozbudzają nasze zmysły przed snem i utrudniają go. Oczywiście nie od razu, ale stopniowo proszę chodzić spać wcześniej niż o 1 w nocy. Proszę stosować się do skali impulsów Bootzina.

Jednak radzę udać się w pierwszych krokach do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam i powodzenia.

Artykuły i publikacje