coaching

5 praktycznych wskazówek na uważny dzień 🙂

Jest sobotni poranek. Obudziłam się. Widzę, że za oknem świeci piękne słońce. Wstaję z łóżka i zakładam swoje ulubione kapcie. Podchodzę do okna i czuję promienie słońca na swojej twarzy. W ręku trzymam kubek z kawą i powoli w promieniach słońca delektuję się jej smakiem. To moja ulubiona kawa z mlekiem.

5 praktycznych wskazówek na uważny dzień :)

Wychodzę na balkon i siadam w swoim ulubionym fotelu. Mam ze sobą miskę ulubionej kaszy jaglanej z owocami. Mój wzrok kieruję na pelargonie, które rosną w donicach. Widzę jak po nocnej burzy krople deszczu powoli znikają w ich wnętrzu. Teraz po zjedzonym śniadaniu sięgam po swoją ulubioną książkę, wyciągam się w fotelu, kończę pić kawę i delektuję się spokojnym porankiem.

Tylko jak to zrobić, żeby każdy poranek tak wyglądał?

Jon Kabat – Zinn twórca MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), czyli redukcji stresu poprzez medytację mindfulness, definiuje uważność jako przytomność umysłu, która jest rozwijana przez szczególnego rodzaju skupienie uwagi. Skupiamy ją celowo na tym, co jest w teraźniejszości bez osądzania czegokolwiek. To jedna z wielu możliwych form medytacji, o ile przez medytację rozumiemy metodę systematycznego skupiania uwagi, dzięki czemu wpływamy na jakość swojego doświadczenia i ewentualnie ją zmieniamy, aby dzięki temu przeżywać w pełni swoje człowieczeństwo i związki z innymi oraz z całym światem.

Praktykowanie uważności jest istotne dla każdego, niezależnie od tego czy pracuje, uczy się, czy też wykonuje inne zadania. Dzięki zatrzymaniu, uwalnianiu napięcia z ciała, prawdziwemu słuchaniu siebie i dzieleniu się tą praktyką z innymi, możemy mieć duży wpływ na nasze otoczenie. Kiedy wiemy jak radzić sobie z silnymi emocjami, automatycznie nasze relacje z innymi poprawiają się, zmniejsza się stres, a to wszystko, co robimy – staje się bardziej przyjemne. Jest to korzyść dla nas, dla tych osób, z którymi współpracujemy, ale również dla naszych przyjaciół, rodzin i całego społeczeństwa.

Poniżej 5 praktycznych wskazówek, które możesz już teraz przetestować 🙂

  1. Stwórz w pracy „obszar oddychania”, gdzie będziesz mógł pójść, aby uspokoić się, zatrzymać i odpocząć. Rób regularne przerwy w oddychaniu, aby wrócić do swojego ciała i przenieść swoje myśli do teraźniejszości.
  2. W porze lunchu jedz tylko jedzenie, a nie swoje lęki i obawy. Nie jedz obiadu przy biurku. Zmień środowisko i idź na spacer.
  3. Zrób rytuał z picia herbaty. Przerwij na chwilę to, co robisz i poszukaj na dnie swojej filiżanki tego wszystkiego, co złożyło się na to, że możesz ją pić teraz: chmury, deszcz, plantacje herbaty i pracowników, którzy zebrali dla Ciebie tę herbatę.
  4. Przed udaniem się na spotkanie, wyobraź sobie kogoś bardzo spokojnego, uważnego, kto pójdzie tam razem z Tobą. Schroń się w tej osobie. Niech to wyobrażenie pomoże Ci zachować spokój.
  5. Jeśli czujesz złość lub podrażnienie, powstrzymaj się od powiedzenia czy zrobienia czegokolwiek od razu. Wróć najpierw do oddechu. Skup się na wdechu i wydechu, dopóki się nie uspokoisz.

Agnieszka Szczepaniak – Zen Coach, terapeuta TSR, praktyk Soul Body Fusion, twórca terazcoach.pl. Moją pasją są podróże oraz ciągłe doświadczanie życia w każdej jego postaci Jedno z moich mott przewodnich to: N.D. Walsch „Jedyne co w życiu pewne, to ciągła zmiana”.

Coaching – artykuły i publikacje