Jak zarządzać emocjami?
Źródło naszych emocji jest tak naprawdę w nas. To, co często ładuje w nas emocje, to nasze myśli, które budujemy na bazie własnych doświadczeń. Dla przykładu: jestem zła, ponieważ na umówione wcześniej spotkanie nie przyjechał mój znajomy. W związku z tym pojawiają się konkretne myśli: „jak on mógł to zrobić”, „jest nieodpowiedzialny”, „dorosły człowiek tak się nie zachowuje” itd. Powtarzając te myśli przez minutę, czuję jak moja złość wzrasta i powoli przeradza się w potrzebę powiedzenia niemiłych słów. Tutaj następuje moment pewnego rodzaju programowania siebie. Jeśli sytuacja powtórzy się w przyszłości, to moja reakcja będzie już automatyczna, gdyż do tego konkretnego zachowania mam już „zapisany” konkretny zestaw myśli.
Czym jest inteligencja emocjonalna?
Inteligencja emocjonalna, inaczej EQ (ang. emotional quotient, EQ; emotional intelligence, EI) jest to kompetencja osobista człowieka w rozumieniu zdolności rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, jak też zdolności używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób.
Pojęcie inteligencji emocjonalnej zostało wprowadzone do psychologii przez Daniela Golemana na początku lat 90. W trakcie swoich badań na Harvardzie stwierdził, że ludzie inteligentni emocjonalnie są szczęśliwsi i łatwiej osiągają sukces, a inteligentnego przeżywania emocji można się nauczyć. Zatem to, my sami możemy sobie pomóc w sprawnym zarządzaniu własnymi emocjami, jeśli tylko zechcemy dać sobie przestrzeń do eksplorowania w sobie takich aspektów jak:
– świadomość siebie,
– empatia,
– motywacja,
– kierowanie samym sobą.
Świadomość siebie (samoświadomość)
Świadomość siebie to pewnego rodzaju wewnętrzny barometr, który pokazuje, czy TO, co chcę zrobić, jest tego warte. Jeśli jestem świadoma własnych emocji w tej właśnie chwili, to mogę podjąć decyzję, co chcę konkretnie zrobić z tym, co pojawiło się we mnie teraz. Czy chcę to stłamsić czy też wzbudzić w sobie ciekawość do tego, żeby zobaczyć, czym TO jest – o co tak naprawdę mi chodzi. Jak bardzo TO, co czuję i przeżywam, jest dla mnie w tej chwili wspierające. Jak wygląda moja prawdziwa rzeczywistość tu i teraz.
Empatia
Dzięki empatii mam możliwość bycia wrażliwym na odczucia innych ludzi. Jest to postawa nastawiona na pomaganie i wspieranie innych osób. Jest to też umiejętność wyczuwania emocji innych ludzi oraz patrzenia na sytuację z ich punktu widzenia, przy jednoczesnym zrozumieniu, że mimo iż nasze zdania są różne, to jednocześnie możemy stworzyć między nami nić porozumienia.
Motywacja
Motywacja jest aspektem, który mówi mi o tym, jakie jest moje własne zaangażowanie w to, co robię. Mam wtedy świadomość, co tak naprawdę mnie kręci w tym konkretnym zadaniu, co chcę osiągnąć i w jaki sposób chcę to zrobić.
Kierowanie samym sobą (samoregulacja)
Kierowanie samym sobą to pewność, że potrafię kształtować własne emocje w zgodzie ze sobą, ze swoimi normami, zasadami czy też wartościami. Jeśli doświadczam stresujących sytuacji w trakcie realizacji swojego celu i jednocześnie połączone są z tym trudne emocje – to mam wypracowane mechanizmy, które w szybki
i bezpieczny sposób pozwalają mi na powrót do realizacji mojego zadania.
Co z tym można zrobić?
Niektórzy twierdzą, że nie ma negatywnych emocji i każda emocja, którą czujemy, jest dobra. Jeśli spojrzymy na nie przez pryzmat informacji, które w ten sposób dostajemy, to może okazać się, że to, iż czuję złość, jest dla mnie dobre. Jest to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którym ukryty jest skarb – czyli moja pozytywna potrzeba. Emocje są moje. Nikt poza mną nie przeżywa tak samo tej samej emocji – bo (E)Mo(c)je to takie dotykanie siebie od środka.
Jeśli masz teraz chwilę, to usiądź w spokojnym miejscu. Weź kartkę papieru i długopis. Poniższe pytania mogą być pomocne w zarządzaniu Twoimi emocjami. Zobacz, jakie odpowiedzi się pojawią. Jeśli chcesz to, po wykonaniu ćwiczenia napisz do mnie o swoich refleksjach.
– Jaka jest moja świadomość własnych emocji?
– Jaki wpływ mam na doświadczanie własnych emocji?
– Jaką mam w sobie motywację do zmiany tego, co nie jest dla mnie miłe?
– Jak empatia może mnie wspierać w zarządzaniu emocjami?
– Jakiego wsparcia mogę potrzebować od innych osób?
Agnieszka Szczepaniak – Zen Coach, terapeuta TSR, praktyk Soul Body Fusion, twórca terazcoach.pl. Moją pasją są podróże oraz ciągłe doświadczanie życia w każdej jego postaci 🙂 Jedno z moich mott przewodnich to: N.D. Walsch „Jedyne co w życiu pewne, to ciągła zmiana”.
Więcej informacji na mój temat znajdziesz tu: www.terazcoach.pl oraz na Facebooku: terazcoach.pl